Registration is now closed

 

 

Special Thank you to our supporting sponsors!

 

 

 

NACAA will be utilizing Microsoft Teams for our Virtual Platform.  You must register with the email address you intend to log-in with in order to participate (become a member of the Team). Once you officially register - your email address will be added to the Team, and you will receive an email invitation to join the Team. In order to simplify the process of entering the Team, you may be asked to create a Microsoft Account (with your email address).  This will allow you to download Microsoft Teams onto your computer/phone device.  One of the primary advantages of utilizing Microsoft Teams is that you won't be required to register for each specific event you would like to participate in.  All events will be listed on the Team page - and you will be able to easiliy switch from one meeting to another (and have up to 4 concurrent meeting running at the same time) if desired.

 

Throughout the conference please take the time to view the following items:

 

AWARD WINNERS

 

Program Recognition Council Complete Award Listing (PDF File)

 

DSA/AA/HOF Videos - 2020 Award Winners

DSA/HOF - North Central Region

DSA/HOF - Northeast Region

DSA - Western Region

DSA/HOF - Southern Region

AA - North Central Region

AA - Northeast Region

AA - Western Region

AA - Southern Region

 

2020 Virtual Poster Session Listing in spreadsheet type format

2020 NACAA Poster Winners & Finalists (PDF File)

 

2020 Communication Award Winners Listing in spreadsheet type format

2020 Communication Award Winners Powerpoint

 

 

2020 Search For Excellence Award Winners(PDF File)

 

 

2020 Virtual Tradeshow  (Powerpoint)   Youtube Video

 

 

Trade Talks

 

American Income Life Trade Talk

 

 

 

2020 AM/PIC Donor/Sponsor Video

 

 

2020 4-H Talent Revue Video

A HUGE thanks goes to the Virginia 4-H Talent Revue Committee.
Mandi Dolan (Co-Chair), 4-H Extension Agent, Pittsylvania County, mandi@vt.edu
Bethany Eigel, 4-H Extension Agent, Chesterfield County, eigelb@chesterfield.gov
Brian Hairston, 4-H Extension Agent, Henry County / City of Martinsville, bhairsto@vt.edu
Hermon Maclin, 4-H Extension Agent, Prince George County, hmaclin@vt.edu
Kevin Camm (Co-Chair), former 4-H & ANR Senior Extension Agent, City of Lynchburg (current CED UF/IFAS Extension Orange County), kcamm@ufl.edu
Videographer - Josh Maclin, Maclin Media, contactjmaclin@gmail.com
Emcee - Sterling McLymont

 

ALL TIMES LISTED ARE IN CENTRAL STANDARD TIME (CST)

 

September 27, 2020 (Pre Virtual AM/PIC)

 

1:00 p.m.. NACAA Educational Foundation Meeting
2020 Annual Meeting Agenda

Join Zoom Meeting

https://ufl.zoom.us/j/95186993974?pwd=QjhzYUhOWHA3Y3h5RGpmd0R5VUlPZz09

Meeting ID: 951 8699 3974

Passcode: 616854

Dial by your location

        +1 646 558 8656 US (New York)

        +1 301 715 8592 US (Germantown)

        +1 312 626 6799 US (Chicago)

        +1 669 900 6833 US (San Jose)

        +1 253 215 8782 US (Tacoma)

        +1 346 248 7799 US (Houston) 

Join by Skype for Business

https://ufl.zoom.us/skype/95186993974

 

2:00 p.m. (CST) First Lady's Reception

https://tinyurl.com/y49cpg33

 

Meeting ID: 993 9576 7225

Passcode: 124358

 

Or

 

Join Zoom Meeting

https://ufl.zoom.us/j/99395767225?pwd=YTdVTTJlWS9icFpIdm5UYndJc2VBdz09

 

Meeting ID: 993 9576 7225

Passcode: 124358

One tap mobile

+16699006833,,99395767225# US (San Jose)

+12532158782,,99395767225# US (Tacoma)

 

Join by Skype for Business

https://ufl.zoom.us/skype/99395767225


 

September 28, 2020

 

10:00 a.m. - 11:30 a.m. Regional Meetings
Southern Region
North Central Region
Northeast Region
Western Region

 

1:00 p.m. - 4:30 p.m. Voting Delegate Session

This session is for designated Voting Delegates to accomplish the business of the Association. Voting delegates, board members and candidates will be given access with a secure meeting link - all others will be able to view the session (as non-participants) thru a Live Stream connection provided within the Teams Platform.

 

September 29, 2020

 

10:00 a.m. - 11:30 a.m. Opening Sessions - Keynote Speaker

 

TAKE FOOD BULLYING BY THE HORNS”

 

Michele Payn, CSP to address NACAA Members at Monday General Session as Keynote Speaker

 

Take Food Bullying by the Horns: Filled with examples from across the grocery store and scientific evidence, this webinar is filled with new insight. Food bullying is taking away choice on farms and ranches across the world. Based on the new Food Bullying book, Michele illustrates how trends in neuroscience and psychology are changing perceptions about farming, and agriculture as a whole. She also takes a lively look at where these trends have led to bullying within agriculture and how we can be more compassionate in our business to help consumers better understand the complexities of the food system.

 

Michele Payn, CSP, connects the people and science of food and farming as principal of Cause Matters Corp. She is known for being a community catalyst, a passionate advocate for global agriculture —and antagonizing people into action. Michele has worked with farmers in more than 25 countries, raised over $5 million in sponsorships for the National FFA Foundation, and has been involved in Extension most of her life. She is the author of three books: #1 best seller Food Bullying; Food Truths from Farm to Table, an IPPY bronze medal winner; and No More Food Fights! Michele’s degrees are in Agricultural Communications and Animal Science from Michigan State University. She has earned the Certified Speaking Professional designation, awarded to less than 10% of professional speakers globally. She resides with her ‘city slicker’ husband and cow-loving daughter on a small farm in central Indiana. She enjoys Registered Holsteins, the MSU Spartans, and making memories with friends around the table. Michele connects conversations around the food plate at www.causematters.com and socially through @mpaynspeaker.

If you are interested in obtaining a discounted author-signed copies of Food Bullying go to https://causematters.com/foodbullying/food-bullying-nacaa/.

Why do you need Food Bullying?  Food has become a battleground where marketing labels and misinformation is used to bully and demonize people around their eating and farming choices. What if you could stop stressing about what other people think and make eating decisions based on your own standards? This startling look at the misrepresentation of food sheds light on bogus nutrition and environmental claims to help you recognize bullies and defend your food choices. You’ll hear more from Michele Payn with her “Take Food Bullying by the Horns” keynote to kick-off our conference - this book is a great way to take home some of her research around help others understand our business.

 

 

1:00 p.m. - 4:00 p.m. Member Presentations

 

Early Career Development

 

Committee: Early Career Development
 Tuesday, September 29
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:00-1:30 pm NEW EDUCATOR: MARKETING THE MOST OF YOUR MENTOR/MENTEE RELATIONSHIP Chris Zoller

Greg Strait/

Danny Lauderdale

2 1:30-2:00 pm USING TECHNOLOGY TO BUILD AN AUDIENCE Terell Davis

Greg Strait/

Danny Lauderdale

3 2:00-2:30 pm SUPPORTING YOUR PROFESSIONAL ASSOCIATION THROUGH COMMITTEE MEMBERSHIP Chris Zoller

Greg Strait/

Danny Lauderdale

4 2:30-3:00 pm A TEAM APPROACH TO ANR PROGRAMMING WORKING ACROSS COUNTY LINES Ursula T. Deitch

Greg Strait/

Danny Lauderdale

5 3:00-3:30 pm PEER TO PEER TRAINING FOR COUNTY AGENTS IN ARKANSAS Blair Griffin

Greg Strait/

Danny Lauderdale

6 3:30-4:00 pm ESTABLISHING PARTNERSHIPS WITH OUTSIDE AGENCIES AND BENEFITS TO YOUR LOCAL PROGRAMMING Ursula T. Deitch

Greg Strait/

Danny Lauderdale

 


Teaching & Educational Technologies

 

Committee: Teaching and Educational Technologies
 Tuesday, September 29
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:00-1:30 pm MASTER GARDENER TRAINING REACHES UNDER-SERVED CLIENTS THROUGH ALTERNATIVE SCHEDULE AND DISTANCE LEARNING TECHNOLOGY Heather Kolich

Matt Lollar/

Colt Knight

2 1:30-2:00 pm USING WEB CONFERENCING TO EXPAND PROGRAM REACH Kelly Mcadam

Matt Lollar/

Colt Knight

3 2:00-2:30 pm DEVELOPING PODCASTS TO EXTEND EXTENSIONS' EDUCATIONAL REACH Taun Beddes

Matt Lollar/

Colt Knight

4 2:30-3:00 pm BUILDING RELATIONSHIPS AND INSPIRING AUDIENCES THROUGH PEER BASED VIDEOS Rob Leeds

Matt Lollar/

Colt Knight

5 3:00-3:30 pm NO MONEY, NO CAMERA, NO KNOWLEDGE, NO PROBLEM – INTRODUCING ADOBE SPARK Timothy McDermott

Matt Lollar/

Colt Knight

6 3:30-4:00 pm DEVELOPING EDUCATIONAL VIDEO SERIES TO DELIVER EXTENSION INFORMATION TO CLIENTELE Nicholas Simmons

Matt Lollar/

Colt Knight

 

 

Natural Resources Aquaculture/Sea grant


Committee: Natural Resources/Aquaculture/Sea grant
 Tuesday, September 29
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:00-1:30 pm BENEFITS & BARRIERS OF WOODLAND OWNER LEGACY PLANNING AS PERCEIVED BY UNDERSERVED WOODLAND OWNERS Adam Downing

Lindy Berg/

Ray Bodrey

2 1:30-2:00 pm ASSISTING LAND MANAGERS IN REVERSING THE DECLINING QUAIL POPULATIONS ON WORKING RANCHES IN FLORIDA Taylor Davis

Lindy Berg/

Ray Bodrey

3 2:00-2:30 pm SHIFTING GEARS - A COOL SEASON FORAGE VIRTUAL FIELD DAY EXPERIENCE IN GULF COUNTY, FLORIDA Ray Bodrey

Lindy Berg/

Anna Busch

4 2:30-3:00 pm ENHANCING WATERSHED MANAGEMENT THROUGH EXTENSION PARTNERSHIP Katie Pekarek

Lindy Berg/

Anna Busch

 

Agronomy & Pest Management

 

Committee: Agronomy & Pest Management
 Tuesday, September 29
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:00-1:30 pm LYGUS BUG CONTROL - COMPARISONS OF POTENTIALLY NEW AND ESTABLISHED INSECTICIDES Michael D Rethwisch

Robert Goodson/

Stephen Van Vleet

2 1:30-2:00 pm FUMIGATION OPTIONS TO MANAGE NEMATODES IN SWEET POTATO Bill Burdine

Robert Goodson/

Stephen Van Vleet

3 2:00-2:30 pm INVIGORATING IPM WITH PHEROMONE MATING DISRUPTION OF SAN JOSE SCALE, A PEST OF MICHIGAN TREE FRUIT Emily Pochubay

Robert Goodson/

Stephen Van Vleet

4 2:30-3:00 pm HOW DOES NITROGEN RATE AND TIMING AFFECT CORN YIELD? Stewart Runsick

Robert Goodson/

Stephen Van Vleet

5 3:00-3:30 pm CORN AND SOYBEANS PLANTED INTO WINTER-HARDY VS WINTER TERMINATED COVER CROP Gary W.Lesoing

Robert Goodson/

Stephen Van Vleet

6 3:30-4:00 pm EVALUATING BRUNSWICKGRASS RESPONSE TO TIMED HEXAZINONE APPLICATIONS IN BAHIAGRASS PASTURES Clay Cooper

Robert Goodson/

Stephen Van Vleet

 

Agricultural Issues

 

Committee: Agricultural Issues
 Tuesday, September 29
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:00-1:30 pm SUMTER LIFE: CONNECTING WELLNESS DOMAINS TO MULTIPLE EXTENSION PROGRAM AREAS Norma Samuel and Lisa Sanderson

Katie Wantoch/

Paul Pugliese

2 1:30-2:00 pm FARMERS, RANCHERS, UF/IFAS EXTENSION AGENTS AND FGCU NURSES PARTNER FOR A SAFER TOMORROW Lindsey Wiggins

Katie Wantoch/

Paul Pugliese

3 2:00-2:30 pm WASHINGTON STATE UNIVERSITY: ADDRESSING TOTAL FARMER HEALTH Don W. Mcmoran

Katie Wantoch/

Paul Pugliese

4 2:30-3:00 pm LEARNING BY EXPERIENCE: THE SOUTH DAKOTA SOIL HEALTH SCHOOL Sara Bauder

Tim Fine/

Paul Pugliese

5 3:00-3:30 pm INDUSTRIAL HEMP ECONOMICS, WILL IT BE A SUSTAINABLE ALTERNATIVE CROP? Xiurui 'Iris' Cui

Tim Fine/

Paul Pugliese

6 3:30-4:00 pm 4-H FOOD CHALLENGE MEETS LOCAL FOODIES Sarah Sharpe

Tim Fine/

Paul Pugliese


Animal Science

 

Committee: Animal Science
 Tuesday, September 29
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:00-1:30 pm PERFORMANCE AND EXPENSES FOR THE SAND MOUNTAIN HEIFER DEVELOPMENT PROJECT M.Kent Stanford

Ashley Wright

2 1:30-2:00 pm HELPING BULL BUYERS MORE EFFECTIVELY UTILIZE PERFORMANCE DATA Mark D Mauldin

Ashley Wright

3 2:00-2:30 pm IS DILUTION THE SOLUTION? ASSESSING TALL FECUE TOXICITY IN COOL SEASON PASTURE John Benner

Ashley Wright

4 2:30-3:00 pm SO YOU WANT TO RAISE SHEEP OR GOATS Melanie Barkley

Andrew Sandeen

5 3:00-3:30 pm OSU SHEEP TEAM- SERVING SHEPHERDS BY SHARING SCIENCE Christine Gelley

Andrew Sandeen

6 3:30-4:00 pm DAIRY IN ISRAEL Phillip Durst

Andrew Sandeen


Horticulture & Turfgrass

 

Committee: Horticulture & Turfgrass (ROOM 1)
 Tuesday, September 29
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:00-1:30 pm LONG-TERM PUBLIC LANDSCAPE TREE SURVIVAL IN UTAH Michael Caron

Julie Kikkert/

Cyndi Lauderdale

2 1:30-2:00 pm SIZE-CONTROLLING AND DISEASE RESISTANT PEACH ROOTSTOCKS FOR SUSTAINABLE PEACH PRODUCTION IN ALABAMA Elina D.Coneva

Julie Kikkert/

Cyndi Lauderdale

3 2:00-2:30 pm CAN OVERLAPPING RESIDUALS IMPROVE WEED CONTROL IN NO-TILL PUMPKINS Kelly M Nichols

Julie Kikkert/

Cyndi Lauderdale

4 2:30-3:00 pm PARTNERING TO DEVELOP A LEARNING GARDEN IN A COMMUNITY-BASED CORRECTIONAL FACILITY Jacqueline Kowalski

Katie Kammler/

Julie Kikkert

5 3:00-3:30 pm PRISON EDUCATION: DOCUMENTING IMPACTS TO TELL A STORY Norma Samuel

Katie Kammler/

Julie Kikkert

6 3:30-4:00 pm THE IMPACT OF MINERAL PARTICLE FILM ON BLACKBERRY DISEASES AND INSECTS AND PRIMOCANE FRUIT QUALITY AND YIELD Sherri Sanders

Katie Kammler/

Julie Kikkert

 

Committee: Horticulture & Turfgrass (ROOM 2)
 Tuesday, September 29
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:00-1:30 pm HOW COVID-19 CHANGED A HANDS-ON APPLE GRAFTING PROGRAM Patrick L Byers

Patrick Byers/

Janet Schmidt

2 1:30-2:00 pm GROWING HEMP IN MAINE Donna Coffin

Patrick Byers/

Janet Schmidt

3 2:00-2:30 pm KENTUCKY FARMS, KENTUCKY FLAVOR (KYF2) Kristin G Hildabrand

Patrick Byers/

Janet Schmidt

4 2:30-3:00 pm DECIDING WHAT TO GROW ON YOUR SMALL FARM AND HOMESTEAD Karla K Kean

Janet Schmidt/

Patrick Byers

5 3:00-3:30 pm MISSOURI GROWN PROGRAMS HELP PRODUCERS INCREASE ON-FARM PROFITS Jennifer Schutter

Janet Schmidt/

Patrick Byers

6 3:30-4:00 pm SPACE COAST GOLF AND SPORTS TURF PROFESSIONALS: SOARING INTO SUSTAINABILITY Bonnie C.Wells

Janet Schmidt/

Patrick Byers


4-H & Youth Programming

 

Committee: 4-H and Youth Programming
 Tuesday, September 29
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:00-1:30 pm PROTECT OUR POLLIENATORS, PLEASE! Jennifer Davidson

Melissa Henry/

Betsy Greene

2 1:30-2:00 pm PHEASANT 4-H PROJECT Adriane Good

Melissa Henry/

Betsy Greene

3 2:00-2:30 pm FARM TO SCHOOL IN ACTION: THE GREAT LAKES APPLE CRUNCH John Hawley

Melissa Henry/

Carol Waters

4 2:30-3:00 pm UTILIZING COOPERATIVE UNITS TO FACILITATE 4-H MARKET SWINE PROJECTS Aly Schortinghouse

Melissa Henry/

Carol Waters

5 3:00-3:30 pm EXPOSING 4-H YOUTH TO ENVIRONMENTAL SCIENCES USING A GUIDED SCIENTIFIC INQUIRY APPROACH: CHESAPEAK OUTDOOR DISCOVERY 4-H CAMP Jacqueline Takasc

Melissa Henry/

Carol Waters

6 3:30-4:00 pm LEADERSHIP OPPORTUNITIES FOR ORGANIZATIONAL KNOWLEDGE (LOOK) TO OHIO YOUTH Trevor Corboy

Melissa Henry/

Carol Waters

 

 

September 30, 2020

 

10:00 a.m. - 12:00 noon Member Presentations

 

Agricultural Issues

 

Committee: Agricultural Issues
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 10:00-10:30 am WHOSE FARM IS IT - A PICTORAL TRIBUTE TO OUR LOCAL ICONIC FARMSTEADS AND THEIR FAMILY STORY Wm Bruce Clevenger

Cassie Yost/

Paul Pugliese

2 10:30-11:00 am HOW TO ENGAGE FARMERS ON EMERGING AG ISSUES AT LARGE AG SHOWS David L. Marrison

Cassie Yost/

Paul Pugliese

3 11:00-11:30 am ADDRESSING CONTROVERSIAL ISSUES WITH SCIENCE AND HUMOR Jennifer Bearden

Cassie Yost/

Paul Pugliese

 

Early Career Development

 

Committee: Early Career Development
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 10:00-10:30 am AVOIDING WORKPLACE VIOLENCE: HOW TO BE THE POPULAR KID

Libbie Johnson/

Jessica Warren

Greg Strait/

Danny Lauderdale

2 10:30-11:00 am ON FARM HERBICIDE DEMONSTRATIONS SUCCESSES AND LESSON LEARNED Mark Mauldin

Greg Strait/

Danny Lauderdale

3 11:00-11:30 am PUBLISHING AN ARTICLE IN THE JOURNAL OF THE NACAA Dr.Donald A.Llewellyn

Greg Strait/

Danny Lauderdale

 


Sustainable Agriculture

 

Committee: Sustainable Agriculture
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 10:00-10:30 am EDUCATING THE PUBLIC ON SUSTAINABLE AGRICULTURE AND LOCAL FOODS IN WHITE COUNTY Sherri Sanders

Elizabeth Bosak

2 10:30-11:00 am OPTIMIZING YIELD, MILLING QUALITY, AND DISEASE MANAGEMENT IN SPELT Elizabeth Bosak

Elizabeth Bosak

3 11:00-11:30 am POLLINATORS PROMOTE AGRICULTURAL AWARENESS Jessica Sullivan

Elizabeth Bosak

4 11:30-12:00 noon LEADING AN EFFECTIVE BEEKEEPER EDUCATION PROGRAM IN YOUR COUNTY Keith Fielder

Elizabeth Bosak


Agronomy & Pest Management

 

Committee: Agronomy & Pest Management
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 10:00-10:30 am HANDS-ON DIAGNOSTIC TRAINING IMPROVES CROP SCOUTING SKILLS FOR AG PROFESSIONALS Kevin Korus

Ted Wiseman

2 10:30-11:00 am IMPACTS OF DRAINAGE WATER MANAGEMENT ON THE EASTERN SHORE OF MARYLAND James W.Lewis

Ted Wiseman

3 11:00-11:30 am A NEW SEED APPLIED INSECTICIDE FOR WIREWORM CONTROL IN CEREAL GRAINS Aaron D Esser

Ted Wiseman

4 11:30-12:00 noon INVESTIGATING CLIENTELE QUESTIONS THROUGH ON-FARM RESEARCH Chris Zoller

Ted Wiseman


Animal Science

 

Committee: Animal Science
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 10:00-10:30 am WSU AND UI SHEEP AND GOAT JUDGES SCHOOL AND SHOW MANAGEMENT CONFERENCE Janet L Schmidt

Mark Heitstuman

2 10:30-11:00 am SOUTHWEST ARKANSAS SMALL RUMINANT COLLEGE Sherry Beaty-Sullivan

Mark Heitstuman

3 11:00-11:30 am UF/IFAS SOUTH FLORIDA BEEF FORAGE PROGRAM Lindsey Wiggins

Mark Heitstuman

4 11:30-12:00 noon ON-FARM FORAGE DEMONSTRATIONS IMPROVE THE BOTTOM LINE FOR SOUTHEAST BEEF CATTLE PRODUCERS Caitlin Bainum

Mark Heitstuman


Horticulture & Turfgrass

 

Committee: Horticulture & Turfgrass
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 10:00-10:30 am CITIZEN SCIENCE: THE VALUE OF UTILIZING EXTENSION MASTER GARDENERS IN UNIVERSITY PLANT EVALUATIONS Pam Bennett

Cyndi Lauderdale/

Katie Kammler

2 10:30-11:00 am KEEPING THE KNOWLEDGE FLOWING: UGA EXTENSION GWINNETT ADVANCED TRAINING PROGRAMS FOR MASTER GARDENER EXTENSION VOLUNTEERS Timothy Daly

Cyndi Lauderdale/

Katie Kammler

3 11:00-11:30 am UNDERSTANDING LONG TERM MASTER GARDENER RETENTION RATES Daniel Leonard

Cyndi Lauderdale/

Katie Kammler

4 11:30-12:00 noon FOOD SYSTEMS STUDY TOUR OF SOUTHERN ITALY INCREASES FLORIDA MASTER GARDENER VOLUNTEERS KNOWLEDGE OF ALTERNATIVE CROPS, SUSTAINABILITY AND AGRITOURISM Wendy Wilber

Cyndi Lauderdale/

Katie Kammler


Leadership & Administrative Skills

 

Committee: Leadership & Administrative Skills
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 10:00-10:30 am VALUES BASED CUSTOMER SERVICE FOR EXTENSION Eric Barrett

Melody Rose/

Nathan Winter

2 10:30-11:00 am WILL YOU DARE TO LEAD? Connie Strunk

Melody Rose/

Nathan Winter

3 11:00-11:30 am AREA LEADERS - HYBRID ADMINISTRATIVE AND PROGRAM POSITIONS IN EXTENSION Lee Beers

Melody Rose/

Nathan Winter


Agricultural Economics & Community Development

 

Committee: Agricultural Economics & Community Development
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 10:00-10:30 am IMPROVING THE CUSTOMER EXPERIENCE AND INCREASE SALES AT FARMER'S MARKETS Roberta M. Severson

Amanda Smith/ Amanda Douridas

2 10:30-11:00 am FACEBOOK 101 FOR DIRECT FARM MARKETERS WORKSHOPS Megan Bruch Leffew

Amanda Smith/ Amanda Douridas

3 11:00-11:30 am ANNIE'S PROJECT: FARMING IN NEW JERSEY'S CITIES AND THE URBAN FRINGE Madeline Flahive Dinardo

Amanda Smith/ Amanda Douridas

 

 

1:30 p.m. - 5:00 p.m. Member Presentations

 

Agronomy & Pest Management

 

Committee: Agronomy & Pest Management
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:30-2:00 pm QUANTIFYING THE POTENTIAL INCREASE IN ALFALFA VALUE AND IDENTIFYING MOLECULAR MARKERS THAT INFLUENCE QUALITY Steve Norberg

Jim Lewis

2 2:00-2:30 pm EVALUATING BIOLOGICAL CONTROL OF INVASIVE BRAZILIAN PEPPERTREES ON RESERVATIONS AND PRIVATE RANCHES Lindsey Wiggins

Jim Lewis

3 2:30-3:00 pm DEVELOPING PRACTICAL PHOSPHORUS AND POTASSIUM TISSUE TEST RECOMMENDATIONS AND UTILIZING STRUVITE IN MODERN ALFALFA SYSTEMS Steve Norberg

Jim Lewis

4 3:00-3:30 pm WATCHING THE GRASS GROW IN EASTERN IDAHO. Joseph Sagers

Jim Lewis

5 3:30-4:00 pm CONTROLLING VOLUNTEER PEANUTS IN CONSERVATION TILLAGE SYSTEMS James D.Jones

Jim Lewis

 

Animal Science

 

Committee: Animal Science
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:30-2:00 pm UF/IFAS EXTENSION BOOTH AT THE FLORIDA CATTLEMEN’S ASSOCIATION TRADE SHOW Christopher Prevatt

Karl Hoppe

2 2:00-2:30 pm DEEP SOUTH CATTLEMEN’S SUMMIT & HERDBUILDER SHOWCASE PROVIDES PROGRESSIVE EDUCATION TO CATTLE PRODUCERS Nicholas Simmons

Karl Hoppe


Horticulture & Turfgrass

 

Committee: Horticulture & Tufgrass
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:30-2:00 pm LANDSCAPING FOR LIVESTOCK Caitlin Bainum

Julie Kikkert/

Patrick Byers

 

2 2:00-2:30 pm SOIL MYTH BUSTING FOR EXTENSION EDUCATORS Linda Chalker-Scott

Julie Kikkert/

Patrick Byers

3 2:30-3:00 pm    

Julie Kikkert/

Patrick Byers

4 3:00-3:30 pm HENRICO BUG BIZARRE! PROVIDES AGRICULTURE AND NATURAL RESOURCES LITERACY AND INCREASES PUBLIC AWARENESS AND APPRECIATION OF ENTOMOLOGY Edward Olsen

Janet Schmidt/

Julie Kikkert

5 3:30-4:00 pm GROWTH COMES FROM PALM SCHOOLS Lisa Sanderson

Janet Schmidt/

Julie Kikkert

6 4:00-4:30 pm 2019 DIAGNOSTIC REPORT FOR SALT LAKE COUNTY, UTAH Katie Wagner

Janet Schmidt/

Julie Kikkert

 


Teaching & Educational Technologies

 

Committee: Teaching and Educational Technologies
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:30-2:00 pm PODCASTING AS A TEACHING TOOL Amanda Douridas

Sergio Arispe/

Jenny Rees

 

2 2:00-2:30 pm MEETING THE CONTINUING EDUCATION NEEDS OF EXTENSION MASTER GARDENERS DURING THE 2020 SHELTER AT HOME PERIOD Pamela Bennett

Sergio Arispe/

Jenny Rees

3 2:30-3:00 pm FILM ON THE FARM: THE GERMINATE INTERNATIONAL FILM FEST Brooke Beam

Sergio Arispe/

Jenny Rees

4 3:00-3:30 pm THE IMPORTANCE OF A BREAKFAST TREAT TO VIRTUALLY REACH A DIVERSE AUDIENCE Philip Kaatz

Sergio Arispe/

Jenny Rees

5 3:30-4:00 pm VIRTUAL REALITY: TRANSPORTING CLIENTELE TO THE FARM Brooke Beam

Sergio Arispe/

Jenny Rees

6 4:00-4:30 pm THE DOMINO EFFECT: VIDEOS FOR SOCIAL MEDIA USER ENGAGEMENT IN EXTENSION Brooke Beam

Sergio Arispe/

Jenny Rees


Agricultural Economics & Community Development

 

Committee: Agricultural Economics & Community Development
Wednesday, September 30
Presentation Title
Presenter
Presiding
1 1:30-2:00 pm LESSONS FROM THE NEW AMERICAN URBAN FARMER PROGRAM: STRATEGIES FOR REACHING & ENGAGING REFUGEES & IMMIGRANTS IN EXTENSION PROGRAMMING John Porter

Ashlee Westerhold/ Richard Brzozowski

2 2:00-2:30 pm EXPANDING FARM MANAGEMENT PROGRAMMING THROUGH THE STATE FARM MANAGEMENT & AG-LAW IN-SERVICE David Marrison

Ashlee Westerhold/ Richard Brzozowski

3 2:30-3:00 pm ECONOMIC IMPACT OF UT GARDEN & EXTENSION MASTER GARDENER PLANT SALES Celeste Scott

Ashlee Westerhold/ Richard Brzozowski

4 3:00-3:30 pm INDUSTRIAL HEMP WORKSHOP Patricia Barrett

Ashlee Westerhold/ Richard Brzozowski

5 3:30-4:00 pm USING ON-FARM RESEARCH TO DOCUMENT ENERGY COSTS ON AN OHIO DAIRY Chris Zoller

Ashlee Westerhold/ Richard Brzozowski

 

 

October 1, 2020

 

10:00 a.m. - 11:00 a.m. Search For Excellence Presentations

 

Search For Excellence Young, Beginning, or Small Farmers/Ranchers

 

Committee: Search For Excellence Young, Beginning, or Small Farmers/Ranchers
Thursday, October 1
Presentation Title
Presenter
Presiding
1

10:00-11:00 am

(20 minutes)

NATIONAL WINNER - BEGINNING FARM AND RANCH TOUR - DENTON COUNTY

Zachary A. Davis

Chris Zoller

2 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - SLOW YOUR ROLL WORKSHOP SERIES 

Iris Cui,

Karla Kean

Chris Zoller
3 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - LINKING SMALL FARMERS TO USDA PROGRAMS IN NORTH CAROLINA UNDERSERVED COMMUNITIES Nelson Brownlee, James Hartsfield Chris Zoller
4 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - SOUTH FLORIDA CATTLEWOMEN'S COLLEGE Colleen Larson Chris Zoller

 

Search For Excellence 4-H & Youth Programming


Committee: Search For Excellence 4-H & Youth Programming 
Thursday, October 1
Presentation Title
Presenter
Presiding
1

10:00-11:00 am

(20 minutes)

NATIONAL WINNER - DEVELOPING YOUNG LEADERS THROUGH THE UNIVERSITY OF MISSOURI ANIMAL SCIENCES YOUTH LEADERSHIP ACADEMY David P. Hoffman

Amber Yutzy

2 (10 minutes)

NATIONAL FINALIST CRITTENDEN COUNTY WINDOW SILL GARDEN

Dee Heimgartner Amber Yutzy
3 (10 minutes)

NATIONAL FINALIST - WEST VIRGINIA'S KIDS FARMERS MARKET PROGRAM:  ADDRESSING BARRIERS TO FRUIT AND VEGETABLE ACCESS AMONG LOW INCOME CHILDREN AND FAMILIES IN WEST VIRGINIA

 
Jodi Richmond Brandy Brabham Amber Yutzy

 

 

Search For Excellence Sustainable Agriculture

 

Committee: Search For Excellence Sustainable Agriculture
Thursday, October 1
Presentation Title
Presenter
Presiding
1

10:00-11:00 am

(20 minutes)

NATIONAL WINNER - EDUCATING THE PUBLIC ON SUSTAINABLE AGRICULTURE AND LOCAL FOODS IN WHITE COUNTY

Sherri Sanders

Amy Lynn Albertson

2 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - MANAGING PIUTE GROUND SQUIRRELS IN CROPLAND IN SOUTHWEST UTAH Mark Nelson Amy Lynn Albertson
3 (10 minutes)

NATIONAL FINALIST -

MANAGING SOIL:  MAXIMIZING PROFIT

 
Sara Bauder Amy Lynn Albertson
4 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - SIDE-DRESSING EMERGED CORN WITH LIQUID MANURE TO REDUCE NUTRIENT LOSSES Glen Arnold Amy Lynn Albertson

 

Search For Excellence Crop Production

 

Committee: Search For Excellence Crop Production
Thursday, October 1
Presentation Title
Presenter
Presiding
1

10:00-11:00 am

(20 minutes)

NATIONAL WINNER - EFFECTIVE SUGARCANE WEED MANAGEMENT Albert J. Orgeron

Linda McClanahan

2 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - INTEGRATED PEST MANAGEMENT FOR SWEET CORN INSECT PESTS CONDUCTED BY UNIVERSITY OF NEW HAMPSHIRE COOPERATIVE EXTENSION George Hamilton Linda McClanahan
3 (10 minutes)

NATIONAL FINALIST - CONFRONTING CROPPING CHALLENGES

 
Aaron Nygren Linda McClanahan
4 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - PANHANDLE ROW CROP SHORT COURSE Ethan Carter Linda McClanahan

 

10:00 a.m. - 11:00 a.m. Ag Awareness and Appreciation Award

 

Ag Awareness and Appreciation Award

Committee: Public Relations & Agricultural Awareness -

Ag Awareness & Appreciation Award

Thursday, October 1
Presentation Title
Presenter
Presiding
1

10:00-11:00 am

(20 minutes)

RESPONDING TO AN INVASIVE INSECT PEST: TEACHING THE PUBLIC WHY AGRICULTURE IS AT RISK AND ENCOURAGING PEOPLE TO HELP

Emelie Swackhamer

Amy Korman

Kathryn Hopkins

2 (10 minutes) LARGE ANIMAL RESCUE TRAINING Teresa Dean, Jack Blandford and Sidney Gordon Kathryn Hopkins
3 (10 minutes) UNIQUE ENGAGEMENT FOSTERED THROUGH AG AWARENESS SENSORY STATION Alicia Halbritter, Alicia Lamborn, Shaina Spann Kathryn Hopkins

 

 

1:30 p.m. - 2:30 p.m. Search For Excellence Presentations

 

Search For Excellence Consumer or Commercial Horticulture

 

Committee: Search For Excellence Consumer or Commercial Horticulture
Thursday, October 1
Presentation Title
Presenter
Presiding
1

1:30-2:30 pm

(20 minutes)

NATIONAL WINNER - HARVEST FOR HEALTH: HOME VEGETABLE GARDENING INTERNVENTION AMONG OLDER CANCER SURVIVORS

Lucy E. Edwards, Bethany O'Rear

Lance Ellis

2 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - NEW RESIDENTS BENEFIT FROM FLORIDA-FRIENDLY LANDSCAPING (tm) WORKSHOPS IN THE VILLAGES Lisa Sanderson Lance Ellis
3 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - MISSOURI GROWN PROGRAMS HELP PRODUCERS INCREASE ON-FARM PROFITS Jennifer Schutter Lance Ellis
4 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - COFFEE WITH THE MASTER GARDENERS SERIES  Amanda Bennett Lance Ellis

 

Search For Excellence Livestock Production

 

Committee: Search For Excellence Livestock Production
Thursday, October 1
Presentation Title
Presenter
Presiding
1

1:30-2:30 pm

(20 minutes)

NATIONAL WINNER - IOWA'S BEEF COW SYSTEMS MANAGEMENT PROJECT

Denise Schwab

Linda McClanahan

2 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - UF/IFAS NORTH FLORIDAY LIVESTOCK AGENTS GROUP (NFLAG) SMALL RUMINANT WORKSHOP

Alicia Halbritter

Justina Dacey

Izabela Toledo

Linda McClanahan
3 (10 minutes)

NATIONAL FINALIST - SOUTHERN ARIZONA EQUITE HEALTH SYMPOSIUM

 

Betsy Greene,

Ashley Wright

Linda McClanahan
4 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - THE COWMAN'S REPRODUCTION WORKSHOP  Kevin Heaton Linda McClanahan

 

Search For Excellence Farm & Ranch Business Management

 

Committee: Search For Excellence Farm & Ranch Business Management
Thursday, October 1
Presentation Title
Presenter
Presiding
1

1:30-2:30 pm

(20 minutes)

NATIONAL WINNER - FARM BILL EDUCATION FOR OHIO'S PRODUCERS AND AGRIBUSINESSES

Mary Griffith

Ben Brown

Chris Zoller

Chris Zoller

2 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - WOMEN IN AGRICULTURE WEDNESDAY WEBINARS 

Shannon Potter-Dill

Neith Little

Chris Zoller
3 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - FARMING YOUR FINANCES

Sandra Stuttgen

Heather Schlesser

Chris Zoller
4 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - EFFECTIVE FARMERS WEBINAR SERIES Iris Cui Chris Zoller

 

Search For Excellence Environmental Quality, Forestry & Natural Resources

 

Committee: Search For Excellence Environmental Quality, Forestry &

Natural Resources

Thursday, October 1
Presentation Title
Presenter
Presiding
1

1:30-2:30 pm

(20 minutes)

NATIONAL WINNER - END OF SEASON GROWER DISCUSSION & IRRIGATION TOUR

Amy Tallent

Jan Yingling 

Amy Lynn Albertson

2 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - STEMMING THE TIDE OF THE EMERALD ASH BORER INVASION IN UNION COUNTY NJ Madeline Flahive Dinardo Amy Lynn Albertson
3 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - NORTHEAST OHIO POND SCHOOL PLUS Ashley Kulhanek Amy Lynn Albertson
4 (10 minutes) NATIONAL FINALIST - REGIONAL WOODLAND OWNER EDUCATION PROGRAM Paul Mckenzie Amy Lynn Albertson

 

3:00 p.m. - 3:30 p.m. Closing Session